Ako spoznať kaviareň, kde vám káva bude chutiť?

Pokiaľ ste si zvykli na skvelú kávu, je prirodzené, že už nechcete robiť kompromisy. Pri príprave kávy doma, máte všetko vo svojich rukách, v kaviarni vám ale neostane nič iné, ako sa spoľahnúť na umenie druhých. 

Vo vašom okolí ste si určite našli podnik, kde vám prichystajú kávu tak, ako vám chutí. Ako sa ale zorientovať v cudzom meste, kde ste po prvýkrát? Nemárnite svojim časom, ani peniazmi. Poradíme vám, na čo sa zamerať pred tým, ako sadnete k stolu v napätom očakávaní, či to tentokrát vyjde a kávu skutočne vypijete.  

IMG_20191019_115404_resized_20191031_122020109_1

 Tri najdôležitejšie predpoklady dobrej kávy sú tieto:

1) Čistota kávovaru a príslušenstva

Nablýskaný, alebo ušpinený kávovar veľa prezradí o tom, nakoľko je pre kávovarnika káva dôležitá. Už prvý dojem veľa prezradí, ale skvelá povrchová údržba kávovaru nemusí byť zárukou toho, že je kávovar čistý aj vnútri. Páka a hlava kávovaru nie sú na prvý pohľad vidieť, zato sú v priamom kontakte s kávou. Preto je ich údržba priamo zásadná. Pokiaľ sa čistota práve týchto častí zanedbáva, môže sa na nich postupne vytvoriť mastný film, ktorý následne kontaminuje kávu a negatívne mení jej chuť. 

Zvnútra nečistený kávovar síce nie sme schopní ako hostia odhaliť, môžeme si ale všimnúť iných drobností, z ktorých môžeme všeličo odhadnúť: 

  • špinavý kávovar

  • zaschnuté mlieko na tryske na napeňovanie mlieka 

  • ušpinená zástera obsluhy

  • šálky otočené dnom hore na kávovare, ešte horšie utierka sušiaca sa cez šálky (oboje ich prehrieva)

  • umastená a nečistá násypka kávy na mlynčeku

  • zlý technický stav kávovaru 

  • barista nečistí sitko v páke od použitej kávy a po vyklepnutí sype novo namletú kávu na zachytené zbytky.

    Pokiaľ niektoré z týchto bodov zbadáte, radšej zaraďte spiatočku.  

2) Čerstvosť kávy a namletie

Pokiaľ si chceme pochutnať na espresse, musíme mať istotu, že káva bude čerstvá. Čerstvosť znamená nie len dátum praženia, ale taktiež jej mletia a uskladnenia. 

Pokiaľ sa v kaviarni spýtate, kedy bola káva pražená, v ideálnom prípade vám dá obsluha odpoveď. Pokiaľ nedá, znamená to, že sa o kávu príliš nezaujíma, alebo sa jedná o komoditnú kávu od veľkododávateľov, ktorý uvádzajú najviac dátum spotreby 2 roky od upraženia. 

Namletie kávy tesne pred prípravou je už v každej slušnej kaviarni samozrejmosťou. Používajú sa najčastejšie tzv. freshové mlynčeky, ktoré pred prípravou namelú zrná priamo do páky kávovaru. Tak je zaručené čerstvé mletie, ktoré je pre prípravu kávy zásadné. Inej variante sa radšej vyhnite. 

_LJS8490_2

 

Všimnite si taktiež násypku mlynčeka. Ste v malej kaviarni, kde sa pripraví len niekoľko káv za deň a násypka bude plná až po okraj? Ako dlho zrná v násypke asi budú? Kontakt so svetlom a vzduchom kávovým zrnám nesvedčí, starnú potom rádovo po hodinách. V násypke by teda vždy malo byť len toľko kávy, koľko sú schopní v kaviarni najdlhšie za deň spotrebovať. 

Majú v kaviarni vrecká so zrnami položené hneď vedľa kávovaru, ktorý výrazne hreje, alebo v chladničke? V otvorených zásobníkoch na stene, v skrinke s navoňanými čajmi, alebo vedľa čistiacich prostriedkov? Čo myslíte, akú arómu bude potom mať vaša káva? Viac o správnom skladovaní kávy (aj u vás doma) si prečítajte v našom článku tu

3) Správna extrakcia

Správna extrakcia nie je sama o sebe zárukou kvalitného espressa, je ale základným predpokladom pre skvelú chuť. 

V ideálnom prípade si vyberte miesto, z ktorého uvidíte priamo na kávovar a kávu pri extrakcii. Pokiaľ aspoň tušíte, ako má vypadať správna extrakcia (podrobnejšie v našom článku tu), ihneď budete vedieť, či vám káva bude chutiť. Pokiaľ dostanete espresso bez súdržnej cremy alebo úplne bez nej, extrakcia neprebehla správne a chuť takejto kávy vás pravdepodobne veľmi nepoteší.  

 

_LJS0544

Na čo ďalšie sa môžete zamerať 

Obsluha 

Vo väčšine kaviarní pripravuje kávu niekto iný ako ten, ktorý ju prináša. V najlepšom prípade barista pripraví kávu a obsluha ju ihneď odnáša ku stolu. Pokiaľ pripravená káva čaká na stole dlhšie než dve minúty, určite si nepochutnáte. Crema na espresse sa rozpúšťa, na cappuccine sa kazí štruktúra mikropeny, mlieko sa oddeľuje od peny, káva chladne a mení sa chuť. 

Pokiaľ ste svedkami toho, kedy barista spustí extrakciu a odchádza pre niečo do skladu, baristka si pri šľahaní mlieka upravuje účes v zrkadle za kávovarom alebo ju vidíte pri príprave kávy s telefónom medzi hlavou a ramenom, radšej hľadajte inú kaviareň. 

Každá príprava espressa je umením a zároveň malou alchýmiou, ktorá vyžaduje pozornosť od začiatku až do konca. 

Poučuje vás obsluha, ako sa má káva správne piť alebo ktorá káva je pre vás najlepšia? Uisťuje sa obsluha, či chcete espresso malé alebo veľké? To sú ďalšie signály, ktoré môžu predchádzať sklamaniu. 
945-3Nápojový lístok 

Názvy ako expresso, picolo, espresso ristretto apod. na kávovom lístku neveštia nič dobré. V takejto kaviarni pravdepodobne káve nerozumejú a bude záležať na vás, či to risknete.

_LJS9662

Kyslá verzus horká

Aj napriek tomu, že budú dodržané ideálne podmienky a káva bude skvele pripravená, nemusí vám chutiť. Prečo? Vybrali ste si kaviareň, kde pripravujú kávu s opačným chuťovým profilom, než na aký ste zvyknutí. Zjednodušene platí, že pri svetlo pražených zrnách je dominantná ovocná chuť, zatiaľ čo pri tmavo pražených prevažuje horkosť. 

V tradične ladených kaviarňach väčšinou nájdete tmavo pražené talianske zmesi, od ktorých môžete očakávať klasickú, horkú chuť kávy. Malé moderné kaviarne a espresso bary volia prevažne trend jednodruhových výberových káv z malých pražiarní, ktoré sú väčšinou svetlo pražené a teda s vyššou aciditou. 

Neváhajte sa opýtať baristu, akú kávu má na mlynčeku a akú chuť môžete očakávať. V niektorých dobrých kaviarňach môžete dostať na výber z dvoch variant zŕn (samozrejmosťou sú dva samostatné mlynčeky) s chuťou skôr ovocnejšou alebo naopak zemitejšou.  

Prazeni-schema-2

Záverom 

Káva v neznámej kaviarni je vždy malým dobrodružstvom. Život je síce krátky na to, aby sme pili zlú kávu, nenechajte si ale prípadným omylom pokaziť náladu. Pokiaľ sa naučíte vnímať a rozpoznať dobré a zlé signály, šance na úspech sa mnohonásobne zvyšujú.

Prajeme vám šťastný výber a maximum kvalitne pripravených káv.