Ako udržať kávu čo najdlhšie čerstvú

Ako udržať kávu čo najdlhšie čerstvú 

Spôsob ako v bežných podmienkach stopercentne ochrániť kávu pred procesom starnutia neexistuje. Dobrá správa ale je, že jej čerstvosť môžeme vhodným zachádzaním výrazne predĺžiť. Poďme sa spoločne pozrieť na to, čo káve svedčí, a čo nie.

IMG_4590_1

Aj keď sa to nemusí na prvý pohľad zdať, pražená káva je chúlostivá potravina. Pôsobením vzduchu, tepla a svetla veľmi jednoducho stráca vôňu a chuť, oxiduje a starne.  

Behom praženia káva získava svoju jedinečnú arómu, chuť a taktiež schopnosť jednoduchej extrahovateľnosti obsiahnutých látok. Ak kávu vystavíme pre ňu nepriaznivým podmienkam, rýchlo stratíme väčšinu toho, čo sme pražením získali a čo od čerstvej kávy požadujeme.  

Ak si chceme teda vychutnať skutočnú chuť a vôňu čerstvej kávy, snažíme sa ju pre týmito vplyvmi chrániť.  

Štyria hlavný nepriatelia čerstvej kávy  

1)    Vlhkosť

Pokiaľ káva navlhne, menia sa jej fyzikálne vlastnosti a následkom toho nie je schopná uvoľniť arómu a chuť pri extrakcii. 

2)    Pachy

Rovnako ako na absorpciu vlhkosti, káva je náchylná aj na viazanie pachov z okolia. Tie môžu výrazne alebo úplne zmeniť čuchový aj chuťový profil kávy. Pri uskladnení si preto dávame pozor na zdroje aromatických látok ako sú čaje, korenie alebo napríklad čistiace prostriedky. 

Námet na zamyslenie: Kde v domácnosti býva najväčšia koncentrácia pachov a vlhkosti? (Odpoveď bude nasledovať nižšie.) 

3)    Vysoká teplota a výkyvy teplot

Teplota je ďalším z hlavných faktorov, ktoré majú vplyv na udržanie čerstvosti kávy. Nárast teploty spôsobuje rýchlejší molekulárny pohyb, čo má za následok urýchlenie  

a) straty arómy, 

b) negatívneho pôsobenia kyslíka - oxidáciu,

c) skazenia olejov obsiahnutých v káve. Najviac náchylná na žltnutie je tmavo pražená káva, u ktorej sa oleje oddeľujú od zrna a vystupujú na povrch. Preto napríklad vrecko s kávou, ktoré sme v letnom parne zabudli niekoľko hodín v aute, nebude už s najväčšou pravdepodobnosťou možné použiť.

Rovnako ako vysoké teploty, káva nemá rada ani veľké výkyvy teplôt. Hlavný problém spočíva v kondenzácií vlhkosti, ktorá prudkými teplotnými prechodmi vzniká. Ak napríklad vytiahneme kávu z chladničky, vyzrážanú vodu káva ihneď pohltí - dostávame sa teda k nášmu prvému bodu. Chladnička je taktiež takmer vždy bohatým zdrojom pachov, takže rovno môžeme pričítať aj bod druhý.

4) Svetlo

Slnečné žiarenie spúšťa procesy fotodegradácie, ktoré taktiež spôsobujú, respektíve urýchľujú rozklad látok obsiahnutých v zrnách. Preto sa snažíme kávu chrániť aj pred svetlom.  

Ako teda najlepšie uskladniť kávu? 

Pre uchovanie kávy sú podľa našich skúseností najlepšie špeciálne dózy na kávu s tesniacim viečkom, piestom a jednocestným ventilom. Piest vytlačí nadbytočný vzduch, ventil prepúšťa prebytočne uvoľnené plyny von z nádoby a vrchné viečko slúži ako ďalšia ochrana pred nežiadúcimi podmienkami. Dózy sú vyrobené z nepriehľadného materiálu , káva je teda chránená aj pred svetlom.

Ak uložíme dózu s kávou na vhodné miesto izbovej teploty ( ideálne do 20 °C), mimo zdroj tepla a pachov, máme najlepšie možné predpoklady pre to, uchovať čo najdlhšie čerstvosť, chuť a arómu kávy.  

Vrecko s novo kúpenou čerstvou kávou otvárame až bezprostredne pred konzumáciou - zbytočne neotvárame skôr len preto, aby sme kávu presypali. Kvalitné vrecko s jednocestným ventilom pomerne dobre chráni kávu pred svetlom, vlhkom a pachmi. Okrem toho, oxid uhličitý uvoľnený zo zŕn, ktorý sa vo vrecku s čerstvou kávou prirodzene vyskytuje, slúži ako prírodný konzervant a predlžuje čerstvosť.  

Domácim baristom aj profesionálom v kaviarňach odporúčame nasypať do zásobného mlynčeka vždy len také množstvo kávy, ktoré sme schopní behom jedného dňa spotrebovať. V zásobníku sú zrná vystavené zároveň svetlu aj vzduchu, majme teda na pamäti nie len skladovanie zŕn, ale aj tento medzistupeň pred samotnou prípravou kávy.  

Rada na záver 

Ak sa vyvarujeme hlavným faktorom, ktoré škodia káve - teda vlhkosti, voľnému pôsobeniu vzduchu, pachom a svetlu - získame čas naviac, kedy bude káva schopná vydať zo seba to najlepšie a potešiť naše zmysly svojou skutočnou aromatickou aj chuťovou bohatosťou.   

Našim odporúčaním na záver je nákup kávy len v takom množstve, aké sme schopní včas za čerstva spotrebovať. To je v ideálnom prípade do jedného mesiaca od upraženia a do týždňa od otvorenia kávového vrecka.  

Prajeme bohatú arómu a chuť vo vašej šálke dokonalej kávy.