Ako vyberať domáci kávovar

Uvažujete o kúpe kávovaru a rozhodujete sa medzi automatickým alebo pákovým? Ktorý je lepší do kancelárie a ktorý pre domácich nadšencov? Čo môžete čakať od lacného kávovaru a prečo je lepšie si priplatiť? 

Aké kritéria výberu sú skutočne relevantné? Pripravili sme pre vás stručný prehľad s odpoveďami nie len na tieto otázky.  

Na doma alebo do kancelárie? 

Najskôr si rozmyslite, ako intenzívne sa chcete venovať príprave kávy.  

Baví vás objavovať jej rozmanité chute, radi experimentujete a chcete sa v príprave rozvíjať? Potom bude pre vás skvelou voľbou pákový kávovar, ktorý vám dá priestor pre sebarealizáciu, a s trochou znalostí dokážete s jeho pomocou pripraviť kávu v lepšej kvalite, než v mnohých kaviarňach. 

Pokiaľ naopak hľadáte nenáročné, relatívne bezúdržbové riešenie, s ktorým bude príprava kávy rýchla a jednoduchá pre kohokoľvek, voľte automatický kávovar. Automat sa skvele na miesta ako sú kancelárie, kde sa pohybuje veľa ľudí, ktorí nemajú čas a ani možnosť sa príprave kávy viac venovať. 

_LJS8393

Pákový kávovar 

Pokiaľ ste si istí, že sa chcete viac venovať príprave kávy a aj káve ako takej, vyberajte z ponuky pákových kávovarov. Dosiahnete lepšie výsledky,  ako s nemenným nastavením automatu, ale počítajte zároveň s tým, že kúpou kávovaru vaša investícia do vybavenia nekončí.

Budete potrebovať mlynček na kávu, utláčadlo, podložku, odklepávač, baristický štetec… Širšie možnosti pákového kávovaru so sebou zároveň nesú nutnosť znalostí aspoň základných súvislostí v príprave kávy, ako je extrakcia, údržba kávovaru a ďalšie. Časová, vedomostná aj finančná investícia sa vám ale bude vracať v každej šálke perfektne pripravenej kávy.  

Výberom kvalitného kávovaru sa šanca na dokonalý výsledok zvyšuje priamo úmerne jeho cene. Tá je závislá od vybavenia, použitých materiálov, designu, ergonómie a pridaných technických vylepšení. Pozrime sa na štyri najdôležitejšie body.  

_LJS7211576

  • Vibračná alebo rotačné čerpadlo

Najlepší variant je jednoznačne rotačné čerpadlo, ktoré poskytuje stály tlak a umožňuje nastavenie ideálnych 9 barov. Nevýhodou rotačného čerpadla je však jeho veľkosť a váha. Sú nim vybavené všetky profesionálne kávovary, domáce kávovary vybavené rotačným čerpadlom v tom prípade spadajú do najvyššej cenovej kategórie.  

čerpadla - správný tlak espressa

Súčasťou lacnejších kávovarov je väčšinou vibračné čerpadlo, ktoré je malé, ľahké, ale jeho veľkou nevýhodou je nemožnosť regulácie tlaku. Tlak sa u vibračného úmerne zvyšuje s odporom, ktorý musí prekonať, tj. voda prechádzajúca cez prázdnu páku vyvolá tlak do 1 baru, tlak pri páke s kávou 15 barov, so záslepkou môže vyšplhať až na 19 barov a pri extrakcii môže výška tlaku kolísať. 

Kompromisom je stredná trieda kávovarov s OPV ventilom, vďaka ktorému je možné výšku tlaku obmedziť na požadovaných 9 barov. OPV ventil po dosiahnutí nastaveného tlaku rozdelí tlak vody na potrebný a nadbytočný, ktorý je potom odvedený vodou späť do nádržky. To je napríklad Ascaso vo variante Steel PID alebo Dream PID.

  • Nastaviteľná teplota vody

 Jedna z drahších, ale zásadných funkcií kávovarov, je nastavenie teploty vody. Teplota vody má priamy vplyv na výslednú chuť kávy. Zvýšenie alebo zníženie teploty aj len o dva stupne môže výrazne zmeniť chuťové vyznenie pripravovanej kávy. Napríklad na Ascaso UNO Steel PID môžete nastaviť teplotu vody na displeji, ktorý sa po spustený extrakcie mení na stopky.  

  • Napeňovacia tryska na mlieko 

Ak ste milovník mliečnych kávových nápojov, bez kvalitnej trysky na mlieko sa nezaobídete. Trysky, u ktorých tlak pary vzniká prietokom vody cez prietokový ohrievač, sú pomalé a nevýkonné, mliečna pena je vďaka nízkemu tlaku nekonzistentná, pórovitá, s veľkými bublinami. Kvalitné trysky majú tlak 1-1,5 barov a generuje ho väčšinou k tomu určený bojler. So správnou technikou napeňovania potom môžete s kvalitnou tryskou dosiahnuť lahodnú mikropenu vhodnú aj na latte art. 

  • Príslušenstvo a náhradné diely k pákovým kávovarom 

Pri nákupe kávovaru je dobré myslieť dopredu a predchádzať tak možným komplikáciám alebo zbytočným ďalším investíciám v podobe špeciálnych náhradných dielov. Niektorí výrobcovia vôbec neponúkajú náhradné diely ako je páka, nahá páka, pretlakové a nepretlakové sitko atď. vo svojej štandardnej ponuke, prípadne nemajú príslušenstvo kompatibilné s výrobkami iných značiek (do páky napríklad nesedí štandardné utláčadlo). Potom ste nútení kupovať diely od jednej konkrétnej značky, ktoré môžu byť aj niekoľkonásobne drahšie.  

_LJS0587

Automatický kávovar

Výhodou automatického kávovaru je príprava kávy rýchlo a bez námahy, stlačením jedného tlačidla. Automatická príprava je však vždy na úkor chuti kávy. Lepšie automaty ponúkajú možnosť voľby intenzity výsledného nápoja, prípadne nastavenie hrubosti mletia kávy. 

Štandardizované nastavenie vstavaného mlynčeka je však vždy príliš hrubé - voda pretečie príliš rýchlo, káva je nevýrazná, mdlá - podextrahovaná. Bežné používanie je síce takmer bezúdržbové, jeden krát za 6 mesiacov je však odporúčané čistiť naparovaciu jednotku, teda odviezť kávovar do servisu. Medzi obdobím servisovania musíme stroj odmasťovať čistiacou tabletou na automatické kávovary a odvápňovať

V našej ponuke nájdete automatické kávovary Philco. Majú robustnú naparovaciu jednotku, ktorá dostatočne spomaľuje prietok vody kávou, čím pripravenú kávu výrazne priblíži k výsledku z pákového kávovaru. Je možné v ňom nastaviť aj množstvo kávy aj hrubosť mletia, aby extrakcia bola čo najplynulejšia.  

Služby a servis 

Každý kávovar vyžaduje občas servis, rovnako ako vaše auto alebo bicykel. Stojí za zváženie, aké služby predajca ponúka, akým spôsobom prebieha reklamácia, kam bude potreba kávovar odviezť alebo poslať, prípadne či dostanete počas doby servisu náhradný zdroj.  

Záverom

Pred konečným výberom kávovaru je najlepšie prehliadnuť si kávovar - pretože aj to, akým celkovým dojmom na vás kávovar pôsobí, ale aj vyskúšať, ochutnať z neho kávu a skúsiť napeniť mlieko. 

Radi vás uvidíme u nás v kamennej predajni a pomôžeme s výberom vášho nového kávovaru. 

_LJS7179569