Ako vyberať domáci kávovar

Najčastejšie otázky v maile a na chate: Ako si mám vybrať kávovar? Prečo sú na trhu kávovary za 120 € a vy predávate kávovary za 800 € a viac. Aké sú medzi kávovarmi rozdiely?

Tých otázok, ktoré zodpovedáme je veľa, takmer vždy sa opakujú. Tak som sa rozhodol spísať návod, ako si správne vybrať kávovar.

Kvalita vs. rýchlosť a pohodlie

Prvé, čo si musím ujasniť je, či mi záleží skôr na kvalite, ladiť jednotlivé chute kávy, alebo preferujem rýchlu kávu a bez zbytočného neporiadku okolo kávovaru. Toto rozdelenie mi totiž pomôže, či si mám vybrať kávovar pákový, alebo automatický.

Pri pákovom kávovare mám totiž väčšie možnosti, ako si kávu ladiť (spoločne so správnym nastavením mlynčeka). Môžem si kupovať rôzne kávy a dokážem vyťažiť naozaj chuť dannej kávy. Pri obstaraní kvalitného kávovaru, čerstvej kávy a znalostiach, ako na to, môžete mať reálne lepšiu kávu, než v množstve českých kaviarní.

_LJS8393

Automatický kávovar by som si zaobstaral, ak mi skôr záleží na rýchlosti a pohodlí. Na jedno stlačenie si pripravím zvolený nápoj a nemusím sa o nič starať. Raz za čas musím vykonať údržbu, ale aj o tú sa automat sám prihlási. Ako bonus nemám pomletú kávu okolo kávovaru. Nevýhodou je však to, že káva nemá plnú chuť, bude podextrahovaná. Viac o extrakcii nájdete na našom ďalšom blogu.

Do kancelárie alebo na doma

Ak nieste v práci vyložene nadšenci kávy, alebo nie som v práci sám, kto si na danom kávovare bude robiť pár káv denne, tak by som volil automat.

Vízia toho, že si zaobstarám pákový kávovar a budem mať najlepšiu firemnú kávu na svete je síce fajn, ale obávam sa, že keď budete mať poradu, ktorej sa zúčastní 10 zamestnancov, a budete si musieť vyhradiť o pol hodiny viac času, aby si každý urobil kávu, tak vás to dlho nebude baviť. 

_LJS7211576

Napríklad my sme sa rozhodli predávať kávovary Lamanti. Otestovali sme ich a zaujala nás možnosť nastavenia mlynčeku na takmer správnu extrakciu. Ako snáď jediný automat vás pustí na veľmi jemné mletie, ktoré potrebujete. Ostatné síce tiež uvádzajú, že majú nastaviteľnú hrubosť mletia, ale majú obmedzovače. Lamanti odporúčame v kombinácii s kávou Dopraženo! Po Sicilskuvýrazne sa tým priblížite espressu ako z pákového kávovaru.

Aký mám rozpočet

Cena väčšinou odpovedá kvalite. Inak tomu nie je ani pri kávovaroch. Nechcem, aby to znelo pohŕdavo ale ak si robíte 2 kávy denne a chcete si kúpiť kávovar do 200 €, tak by som vám takýto nákup vyhovoril. Celkom na rovinu bude lepšie si zájsť na kávu do kaviarne, alebo si pripravovať kávu niektorou z alternatívnych metód (moka, frenchpress, filter)

_LJS8307

Na takýchto kávovaroch budete mať naozaj ťažké nastaviť správnu extrakciu (nehovorím, že to nie je možné, ale otázka, či vás to bude baviť). Väčšinou takéto kávovary končia v kuchyni ako dekorácia.

Ak chcete dobrú pákovú „mašinu“, na ktorej si budete môcť pripraviť chutnú kávu, počítajte s investíciou minimálne 500 €.

_LJS8333

Investíciou do kávovaru to však väčšinou nekončí. Ak už si chcete pripraviť dokonalú kávu v domácich podmienkach, mali by ste k tomu mať odpovedajúce vybavenie. Minimálne ručný mlynček, utláčadlo (tamper), kanvičku a prostriedky na čistenie kávovaru.

_LJS7179569

Rozdiely medzi pákovými kávovarmi

Prvým a hneď viditeľným rozdielom je prevedenie kávovaru. Materiály, design, podsvietenie pracovnej dosky, drevená dekorácia, celoplastové prevedenie alebo celonerezové... možností je veľa.

Základný rozdiel medzi domácim a profesionálnym kávovarom je v tlaku. Pri domácich môžete namerať väčšinou 15 a viac, ale správne espresso sa má pripravovať pod tlakom 9 barov. Je to spôsobené rozdielnym typom čerpadla. Čerpadlo v profi kávovaroch má rozmery podobné celému domácemu kávovaru, čo by sa vám asi v kuchyni veľmi nepáčilo. Takže to výrobcovia museli vyriešiť inak. Samozrejme existujú aj domáce kávovary s rotačným čerpadlom, ale tie sa pohybujú okolo 2 000 €, napríklad Lelit Bianca.

 

čerpadla - správný tlak espressa

Niektoré domáce kávovary majú však redukciu tlaku. Napríklad Ascaso má možnosť si tlak upraviť podľa potreby. Možnosť úpravy tlaku majú všeobecne drahšie kávovary od 800 €.

Ak milujete cappuccino, tak určite budete potrebovať kvalitnú trysku. Nejde len o prevedenie trysky samotnej, ale aj o jej výkon. Pri najlacnejších kávovaroch sa môžete stretnúť s veľmi krátkou tryskou s malým výkonom. Naviac urobíte jedno cappuccino a kávovar bude prehriaty.

Ak sa vám páči Ascaso, tak dostanete takmer profesionálnu trysku s veľkou kapacitou pary.  Ascaso má naviac funkciu, že tryska samotná nie je rozpálená, nemôžete sa o ňu spáliť.

V zásade môžeme rozdeliť sitká na pretlakové (má dve dna a na spodnej strane má len jednu dierku) a nepretlakové (viď foto). Výrobcovia kávovarov sú si vedomí, že domáce kávovary majú vyšší tlak, a preto dávajú do domácich kávovarov pretlakové sitká (tzv. dual wall). Takéto sitko dopomáha vytvoriť aspoň obstojnú kávu. Má však nevýhodu v tom, že keď pomeliete kávu veľmi na jemno, sitko sa vám upchá. Musíte kúpiť nové sitko za cca 20 €.

dvojité sítko přetlakové - nastavení mlýnkujednoduché sítko - nastavení mlýnku

Práca s nepretlakovým sitkom je náročnejšia, už musíte mať povedomie o nastavení mlynčeka (Viac o nastavení mlynčeka nájdete na tomto odkaze.) a správnej extrakcii, ale výsledok môže byť skvelý.

Pri našom najlacnejšom kávovare, Lelit PL41 PLUS nájdete práve nepretlakové štandardné sitká a pri troche znalostí dokážete pripraviť skvelú kávu. Existujú ešte sitká precízne, tie sú tiež nepretlakové a dierky v nich sú vyrezané laserom. Takéto sitko vám pomôže v nastavení extrakcie. Dierky sú vo vnútri sitka menšie, tým pádom môžete mať kávu jemnejšie namletú. Precízne sitká má v základnej výbave napríklad Ascaso. Jedno takéto sitko stojí od 20 € a v základe ich má 5 a ešte aj slepú misku na čistenie kávovaru.

Domáci vs. poloprofesionálny kávovar

Tento rozdiel poznáte nie len pri príprave kávy, ale hlavne pri nakupovaní náhradných dielov. Zatiaľ čo na poloprofesionálne stroje zoženiete štandardizované diely za rozumné peniaze, tak na väčšinu domácich kávovarov ich budete musieť kupovať od daného výrobcu. A ten si za to nechá riadne zaplatiť.

Príklad? Tesnenie na Ascaso za 6€, na Catler za 16 €. Náhradné sitko na Ascaso za 8 €, De Longhi pretlakové za 15 €.

Popis všetkých kávovarov a ich prednosti nájdete v našom ďalšom blogu.

PID technológia

Pod týmto označením sa zjednodušene skrýva nastaviteľná teplota vody pri príprave kávy. Teplota vody totiž ovplyvňuje chuť kávy. Svetlejšie praženým kávam viac vyhovujú chladnejšie vody okolo 88 stupňov. Naopak tmavo pražené znesú vyššiu teplotu. Táto funkcia je určená pre tých, ktorý sa chcú hrať s chuťami. Napríklad na Ascaso UNO Steel PID môžete nastaviť teplotu vody na displeji, ktorý sa po spustení extrakcie mení na stopky.

_LJS777217

Uvidíme sa na kurze?

Čo by som určite odporučil pred nákupom kávovaru je účasť na našom kurze domácej prípravy espressa a cappuccina. Vyskúšate si prácu s domácim kávovarom, naučíte sa, ako s kávou pracovať a starať sa o ňu. Tiež si ujasníte súvislosti a potom už budete mať všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri výbere.

Jan Houdek

_LJS7187572