Ako vybrať kaviareň na cestách

Každý závislák na dokonalej káve rieši problém, čo piť, keď je na cestách. Samá komercia, káva, ktorá sa veľmi piť nedá a po 24 hodinách bez kávy vezmete na milosť aj Starbucks. 

IMG_20200123_104241_resized_20200217_111627767

Sieť kaviarní v Ázii % Arabica. Koncept dokonalý, káva skvelá. Veľmi podarený komerčný projekt.

-------------

Takže väčšinou nastáva tradičná situácia, ste niekde na cestách, máte chuť na kávu, vôbec nepoznáte prostredie, opýtať sa miestnych nemá zmysel, pretože vaše nároky na kávu sú úplne niekde inde a čo teraz?

Mám pre vás jednoduché odporučenie, ktoré používam ja, keď som v zahraničí a mám nutkavú chuť na kávu. Čo sa teda opakuje 2x denne.

Než som začal pracovať s kávou, tak samozrejme mi stačilo dať si espresso na letisku z automatu a bol som s tým v pohode. Postupom času sa moje nároky zvyšovali, až do dnešných rozmerov, kedy priateľka hovorí, že doobedie strávime hľadaním kaviarne. Podotýkam, že ona kávu nepije. 

Áno, som blázon, minulý rok som na motorke jazdil 15 km do kaviarne v Malajzii, pretože skrátka na ostrove nebola lepšia káva. 

 

IMG_20190102_002458_087

Langkawi, sem som jazdil 15 km každý deň na kávu

------------------------------

Základ je internet

Mať v mobile internet je obrovskou výhodou. V Európskej únii to riešiť samozrejme nemusíte, ale v iných častiach zemegule sú poplatky za roaming nezmysel. Takže prvé, čo robím, na letisku kupujem miestnu sim kartu.

Môžete sa spoľahnúť, že až na výnimky bude internet lacnejší než v Česku. A keď narazíte na tu výnimku, napr. v Singapure (40 € na 3 dni) alebo ste v mieste pobytu tak krátko, že sa sim nevyplatí, tak free wifi býva dosť často na každom kroku. Takže potom odporúčam stiahnuť na wifi offline mapy daného miesta. 

 

 

 

Aplikácia Tripadvisor

Toto je spoločne ešte s Uberom (v Ázii Grab) najdôležitejšia aplikácia na cesty. Som naozaj náročný na jedli a kávu, takže sa riadim odporúčaním ostatných, alebo tiež ich fotkami (to častejšie). Oproti webovej verzii má aplikácia výhodu toho, že si môžete otvoriť mapu a vidíte, ktoré podniky sú v najbližšom okolí, takže nebudete musieť cestovať cez celé mesto na kávu. 

Čo hľadám

Dôležitým kritériom je

  • hodnotenie 4 až 5 bodiek
  • fotka cappuccina
  • ako kaviareň vypadá

Prečo práve cappuccina? Ak vidím luxusne našľahanú penu s obrázkom králika, rozetky apod. tak je dosť veľký predpoklad, tže za barom robí niekto, kto sa tomu venuje. Áno, nie je to 100%, ale pre začiatok to stačí.

Výhra v lotérii je potom kaviareň, ktorá vypadá do hipsterského štýlu (škandinávsky). Aj tu môžete naraziť na komerčný projekt, ale keď splníte kombináciu všetkých 3 parametrov, tak máte dosť vysokú šancu na úspech.

Potom sa vám stane, že nájdete luxusnú kaviareň na mieste, kde by ste ju nečakali a ani nehľadali. Ako príklad môže slúžiť kaviareň v Bangkoku v čínskej štvrti. Na tú som narazil len vďaka tejto aplikácii. A výsledok bol úžasný.

 

 

Ba naopak hipsterské kaviarne v zahraničí vyhľadávame, pretože až na pár výnimiek, sa mi nestalo, že by som narazil na zle pripravenú kávu. A radšej trochu kyslejšia káva, než prepálená, podextrahovaná, z nevyčisteného kávovaru a tak ďalej. A to osobne preferujem skôr kávy talianskeho typu. 

Bez internetu

Pri jedle je to jednoduchšie. Platí pravidlo, tam kde chodia jesť miestny a je plná reštaurácia, chodte tam. Pri kaviarni je to zložitejšie s ohľadom na rôznorodosť náročnosti zákazníka. 

IMG_20190827_030238_resized_20200217_113120340

Ak vidíte, že na stôl servírujú podobné veci, neváhajte, bude to stáť za to

-----------------------

Nie vždy hľadám kaviareň na internete. Niekedy idem po ulici, vidím zaujímavý podnik a na nejakých 90% dokážem odhadnúť (prečítajte si blog o tom, ako poznať dobrú kaviareň), či si kávu dať, alebo nie. Aké sú znaky?

Okrem vyššie spomínaných, ktoré platia aj v reálnom svete, tak sa ešte pozerám na baristu, ako pracuje, či vie, čo robí, násypku mlynčeku (farba zrna a mastnota na násypke) a vôbec najlepšia varianta ja, keď vidíte na extrakciu. Potom je to 100%. Viac na našom ďalšom blogu o extrakcii. 

Občas je to fakt zložité, ale všeobecne s týmto návodom sa dá nájsť v každom väčšom meste kaviareň, kde si kávu môžete úplne v pohode dať.

 

Honza Houdek

IMG_20200211_122902_resized_20200217_111628843