Ascaso: Ako sa vyrábajú kávovary

Kávovary Ascaso sú pre nás srdcovka. Keď sme začínali, tak Richard vybral na naše kurzy práve kávovar tejto značky. Za tie 4 roky sme sa my aj Ascaso výrazne posunuli.

Každopádne vidieť na živo, akú starostlivosť venujú každému kávovaru, ako majiteľ vo svojich 65 rokoch behá po fabrike a nadšene vymýšľa zlepšenie pre ďalšiu radu kávovarov je k nezaplateniu.

IMG_20200310_114342-min

Na vzťahoch si zakladáme rovnako ako na kvalite. Keď s niekým spolupracujeme, chceme sa poznať. A rovnako chceme poznať, čo predávame. Takže som vyrazil do španielskej Barcelony, aby som sa pozrel priamo do výroby. 

IMG_20200310_110853-min

Trochu histórie

Ascaso vzniklo v roku 1962 v Barcelone. Založil ho Jesús Ascaso, ktorý skôr pracoval pre Gaggiu. Dnes v tradícii pokračuje syn José Luis Ascaso a dodáva svoje výrobky do 95 krajín sveta s 50 zamestnancami. Vlajkovou loďou je kávovar Big Dream, ktorý v roku 2018 vyhral ocenenie od Speciality Coffee Association. 

Novinky

Už keď som išiel do Barcelony, David, obchodný manažér Ascasa, mi sľúbil, že mi predstaví novinky. V máji majú uvádzať na trh nový kávovar Barista T-mini. Ide o konkurenciu luxusných kávovarov, ako je Lelit Bianca alebo Bezzera Metrix. Môj prvý dojem bol, že vypadá naozaj dokonalo.

Základná farba bude biela a čierna, ďalšie tri farby si zákazník môže priplatiť. Rovnako tak si môžete vybrať, či chcete pripojenie na rad a odpad s rotačným čerpadlom, alebo nádržku s vibračným čerpadlom.

Drobného vylepšenia sa dočká tiež domáci rad kávovarov. Steel bude mať novú hlavu s logom a ine tvarovanie, ale tu ide len čisto o design. Zaujímavejšie do bude pri malých dreamoch, ktoré dostanú profesionálnu hlavu. Skvelý krok!

IMG_20200310_112534-min

Ešte som sa tešil na nový mlynček, ale keď som sa rozprával s majiteľom Ascasa, pochopil som, že toto je skôr hudba budúcnosti. Hovoril, že potrebujú 6 mesiacov, takže skôr to vidím na dva roky. Každopádne stávajúci I-steel dostane displej a presný časovač. Za mňa sklamanie, čakal som máličko viac.

Výroba

Čo bolo asi najväčšie prekvapenie, že všetko sa vyrába ručne. Prevádzka je rozdelená do niekoľkých častí, výroba mlynčekov, domácich kávovarov a profesionálnych kávovarov. Ďalším zaujímavým oddelením je potom testovacia miestnosť, kde sa robia rôzne záťažové testy, skúšajú materiály a pod. Samostatnú starostlivosť venujú vlajkovej lodi Big Dreamu.

 IMG_20200310_110946-min

Čo ma zaujalo asi najviac, na to že som sa pohyboval vo výrobe, tak to bola úplna čistota a na Španielov nezvyklá organizovanosť. Všetko bolo precízne.

IMG_20200310_110906-min

Kancelária a showroom

Tu sa mi páčilo naozaj veľmi. Mal som vidieť všetky modely na jednom mieste. Dokonca niektoré, ktoré nie sú ani ponúkané. Napríklad zlatý a bronzový kávovar Ascaso Dream. Medzi ľuďmi vládla skvelá atmosféra, bolo vidieť, že svoju prácu majú radi, čo je tiež vidieť na výsledných produktoch.

Som rád, že som mal túto možnosť pozrieť sa do výroby. Tieto kávovary mám naozaj rád a po návšteve v Ascase je ten vzťah ešte hlbší.

Honza Houdek

_LJS7187572