Guatemala Flor de Coban: naša novinka

O káve z regiónu Coban v Guatemale 

Región Coban leží v stredosevernej časti Guatemaly a radí sa k svetovým oblastiam s jedinečnými podmienkami pre pestovanie kávy. Vďaka vplyvu Atlantického oceánu je tu väčšinu roka chladné a daždivé počasie s minimálnym priamym slnečným svitom. To spomaľuje proces dozrievania čerešní, ktoré sa vďaka tomu vyznačujú vyšším pomerom obsiahnutých cukrov a komplexnej chute s výrazným telom. 

IMG_20190831_103548-min

Kávovníky sa tu pestujú v nadmorskej výške 1300 - 1500 m n. m., kde je ideálna mikroklíma pre úrodu arabiky. Pôda má v oblasti Coban vyvážené zloženie najmä z ílu a vápenca, ktoré sú sú pre pestovanie kávovníkov ideálne.

Hlavnú produkciu regiónu zabezpečujú malí nezávislí pestovatelia, ktorí už v podstate nahradili pôvodnú produkciu veľkých fariem. Farmári striktne dodržiavajú prísne postupy zberu, čím je každoročne zabezpečená dodávka rovnakej kávy výberovej kvality. 

IMG_20190107_092300-min

Kávové čerešne sú zbierané ručne a potom strojovo zbavené šupky. Po fermentácií sú zrná premyté a sušené na slnku. Po usušení, keď klesne hladina vlhkosti v zrnách na 10,5%-11,5%, sa zrná ďalej zbavujú poslednej vrstvy šupky, skenujú a triedia podľa váhy, farby a tvrdosti. 

Zaujímavosťou tejto pestovateľskej oblasti je, že pestovatelia prirodzene zatieňujú kávovníky rôznymi druhmi ovocných stromov. Spadnuté plody týchto stromov dodávajú spätne skrze pôdu kávovým čerešniam špecifickú arómu a sladkú chuť.  

IMG_20190107_090454-min

Region Coban sa taktiež pýši nádherným dažďovým pralesom, v ktorom žijú ojedinelé druhy fauny a flóry. Patria k nim napríklad vták Kvesal chocholatý a kvetina Lycaste skinneri, ktoré sa stali národnými symbolmi. Kvesal je vyobrazený na štátnom znaku Guatemaly a je po ňom pomenovaná aj guatemalská mena. 

Slovo Richarda

Zákazníci si často žiadajú horkú kávu úplne bez acidity. Nájsť na  trhu kávu, ktorá by spĺňala tieto chuťové kritéria bez toho, aby bola prepražená až spálená, v dochuti s dymovým nádychom alebo náznakmi dechtu, nie je jednoduché. Dali sme si záležať, aby sme našli pri pražení taký moment, ktorý vystihuje výraznú horkosť, ale zároveň kávu neznehodnotí príliš vysokým stupňom prepraženia.  

Prazeni-schema

Pražili sme pri 250 stupňoch Celzia na stupeň Full City. Chuť kávy je plná, horká, bez rušivých momentov. Taliansky typ praženia zvýrazňuje sladkosť karamelizovaného cukru. Najlepšie bude pri príprave na espresso alebo v moka kanvičke.