Káva na dovolenke, alebo čo robiť mimo civilizácie

Chystáte sa na dovolenku do prírody a desí vás predstava, že budete bez kávy? Ani na cestách mimo mesta sa nemusíte vzdať svojho obľúbeného nápoja. Poradíme vám, aké si vziať vybavenie, ktoré vás nezaťaží, a ako si pripraviť a užiť čerstvú kávu aj v poľných podmienkach.

Vybrali sme tri metódy prípravy kávy, ktoré majú minimálne nároky na výbavu a zvládne ich úplne každý.

Potrebujete toto základné vybavenie:

 

 

1) French Press

Káva pripravená vo French Presse patrí k najjednoduchšej možnosti prípravy kávy. Bude vyhovovať tým, ktorí nechcú investovať príliš veľa času do prípravy a vyhľadávajú robustnejšiu chuť kávy. Mínusom môže byť pre niektorých sediment z prachových častíc kávy, ktoré nie príliš jemné kovové sitko nedokáže odfiltrovať a prípadne aj sklenené telo, vďaka čomu je French Press krehký a nevhodný do extrémnejších podmienok.

TIP: pre dobrý výsledok odporúčame kvalitný mlynček, ktorý umožňuje presné nastavenie hrubosti a mele rovnomerne s čo najmenším podielom prachovej zložky.

Ako na prípravu kávy vo french presse

Odmerajte množstvo kávy podľa veľkosti kanvičky - na kanvičku s objemom 300 ml asi 18 g kávy - pomeľte ju na hrubosť pripomínajúcu kryštálový cukor a vsypte do kanvičky. Vodou o teplote okolo 92 stupňov Celzia najprv kávu sparte - zalejte len takým množstvom vody, aby ste všetku kávu dostatočne navlhčili, ale ešte ju nezačali úplne lúhovať vo vode.

Prečo kávu sparovať? Pri prvom zaliatí vodou sa uvoľní zvyšný oxid uhličitý v zrnách (čerstvá káva vzkypí) a následná extrakcia prebieha konzistentnejšie.

Po 30 sekundách potom pomaly dolejte zvyšné množstvo vody a priklopte viečkom so sitkom vytiahnutým hore. Po dvoch minútach môžete kávu zamiešať.

Najdlhšie po 4 minútach celkového času pomaly stlačte piest a všetku kávu ihneď rozlejte do šálok. Kávu nenechávajte v kanvici, extrakcia by totiž ďalej prebiehala a docielili by ste chuť českého turka, vrátane obsahu všetkých negatívnych látok, ktoré do vody zo zŕn prechádzajú pri príliš dlhej extrakcii.

Čistenie nemôže byť jednoduchšie, vyklepneme použitú kávu a kanvičku opláchneme.

Akú kávu zvoliť do French pressu? Ochutnajte Dopraženo! Kuba Turquino Lavado. 

 

 

Copy of Copy of Copy of french v roce 2018

2) Aeropress Go

Pripravíte skvelú filtrovanú kávu kdekoľvek, potrebujete len Aeropress, filtre, 15 g čerstvo namletej kávy a 250 ml horúcej vody.

Varianta Go je menšou a praktickejšou verziou klasického Aeropressu. Je nenáročný na údržbu, veľmi ľahký a pri normálnom zaobchádzaní prakticky nerozbitný. Do hrnčeka s viečkom s kapacitou 444 ml sa zmestia všetky súčasti, celý prístroj je teda veľmi kompaktný a ľahký.

Oproti štandardnému Aeropressu spočíva výhoda Go variantu práve v jej ultra skladnom dizajne a vychytávkam, ako je nádobka na hotovú kávu, skladacie miešadlo a kompaktný zásobník na 20 papierových filtrov. Drážky na spodnej nádobke majú nielen estetickú, ale aj funkčnú hodnotu – vďaka nim káva v ruke nepáli.

Samotná príprava kávy prebieha rovnako ako v klasickom Aeropresse a ani v chuti pripravenej kávy rozdiel nespoznáte.

Do Aeropressu sa najviac hodí káva Dopraženo! Brazílie Cerrado Dulce.

aeropres

Ako na prípravu kávy v AeroPresse Go

Nameľte si kávu na strednú hrubosť – približne zodpovedajúcu krupicovému cukru. Umiestnite filter do sitka, prelejte ho horúcou vodou, aby ste sa zbavili papierovej chuti, zaskrutkujte k valcu so skrutkovacím uzáverom a postavte na nádobku s drážkami. Vsypte 15 gramov (1 vrchovatá odmerka) namletej kávy a zalejte 200 ml horúcej vody o teplote 80-90 stupňov Celzia. Približne 10 sekúnd miešajte priloženým miešadlom, vložte piest gumovou stranou dole a pomaly stláčajte. Asi po jednej minúte je káva hotová.

Vďaka využitiu tlaku je káva extrahovaná rýchlejšie, ale pritom plnohodnotne. Milovníci Aeropressu oceňujú rýchlosť a jednoduchosť prípravy, vyváženú a plnú chuť bez prevažujúcej horkosti alebo kyslosti a čistotu kávy bez neodfiltrovaných častíc.

Čistenie je veľmi jednoduché a rýchle - odskrutkujete sitko, vyhodíte kávový puk s papierovým filtrom a prepláchnete vodou.

TIP: môžete si zaobstarať kovové sitko, ktoré je opakovane použiteľné. Nemusíte potom nosiť nič naviac, okrem toho je s ním príprava kávy vysoko ekologická.

 

3) Nanopresso

Nedáte dopustiť na espresso a pokiaľ práve nemáte po ruke svoj domáci kávovar alebo obľúbenú kaviareň, radšej sa kávy vzdáte úplne? Vyskúšajte cestovný kávovar Nanopresso a možno zmeníte názor. Stačí vám voda, mletá káva a trochu vašej sily, aby ste si pripravili espresso s cremou kedykoľvek a kdekoľvek.

Musíme tiež podotknúť, že tento stroj v rôznych farebných variantoch je zároveň štýlovým doplnkom. V základnej variante je k dispozícii sitko na 8 g kávy a jedno espresso. Výhodou však je, že si môžete dokúpiť dvojité sitko na 16 g kávy, takže naraz budete môcť pripraviť dvojitú dávku.

Nanopresso

Ako na prípravu kávy v Nanopresse

Nameľte kávu najemno, rovnako ako na prípravu espressa v kávovare. Odskrutkujte hornú časť Nanopressu, vyberte sitko, priloženou odmerkou vsypte do sitka kávu a silou utlačte (použite opačnú stranu odmerky) - tento krok je dôležitý, pretože zaručí hutnejší a krémovejší výsledok. Po utlačovaní by mali zostávať 4 mm od horného okraja sitka.

Vložte sitko späť do Nanopressu a zaskrutkujte. Teraz odskrutkujte spodnú časť Nanopressu, do nádobky vlejte vodu s teplotou 88 - 92 stupňov Celzia až po rysku a zaskrutkujte späť. Uvoľnite piest v strede nádobky pootočením s miernym tlakom v smere hodinových ručičiek, obráťte Nanopress hore nohami (nádobka s vodou je hore) a začnite pumpovať. Po 6-8 stlačení docielite požadované natlakovanie a po približne 20-25 stlačeniach je espresso hotové.

Rovnako ako pri predchádzajúcich metódach je čistenie veľmi jednoduché, použitú kávu vyklepnete a sitko očistíte priloženým štetčekom.

Do Nanopressa by sme zvolili kávu Dopraženo! Italská. 

 

nanopresso krkonose