Kopi Luwak alebo biznis o hovne

Prepáčte mi tento názov, ale nemôžem si pomôcť. A myslím, že nepreháňam, vlastne je to úplná pravda. Na tri týždne som bol v Indonézii a mojim cieľom bola aj farma s Kopi Luwak. Rád by som vám ukázal moje poznatky z návštevy plantáží z Bali.

IMG_20190901_154251-min

Ale poďme od začiatku. Cibetková káva je najdrahšou kávou na svete, produkuje sa v Indonézii a princíp spočíva v tom, že cibetka, divoké mačkovité zvera, si na kávovníkoch vyberá tie najlepšie čerešne, ktoré ako doplnok stravy požiera.

Požiera celé plody, ale vylučuje len zrná, ktoré vďaka enzýmu (proteáza) spôsobia jemnú chuť výsledného nápoja. Exkrementy sa zbierajú a ďalej sa s nimi pracuje ako s klasickou kávou. Spracuje sa, upraží a pod.

Tak by to malo byť, ale ako to je?

Miestny ľudia totiž už dávno pochopili, že cibetková káva je skvelý biznis. Zatiaľ čo obyčajnú kávu predajú turistovi za cca 12€ za 1 kg, tak vylepšenú cibetkovú verziu môžu predať aj za 80€ za kg.

Ako teda na to, keď zbierať zvieracie exkrementy rôzne po lese nie je úplne jednoduchá záležitosť, naviac je to veľa práce a tú Indonézania naozaj radi nemajú. Voľne žijúce cibetky majú naviac kávu len ako doplnok, kávy takto pozbieranej je veľmi málo. 

Cibetky a klietky

Skrátka a dobre, pôvodne divoké mačky miestny pochytali, zavreli do klietok a nekŕmili ničím iným, než kávou. A aby toho nebolo málo, tak cibetka je nočné zviera, ale turisti chcú vidieť samozrejme mačku plnú elánu. Predsa nebudú turistovi ukazovať spiacu mačku v klietke, to nie je zrovna ideálny marketing pre kúpu kávy. Takže cibetky sú budené, aby nespaly. 

 

IMG_20190829_165333-min

Stres sa podpisuje na každom z nás inak. Ale asi každý vie, že dlhodobo rozhodne nie je zdravý. Tak si predstavte chudáka mačku, ktorá zo svojej pôvodnej podstaty má byť divoká (žije v klietke). má kávu ako doplnok stravy (neje nič iného než kávu) a je nočné zviera (musí žiť cez deň). Predstavte si, že idete spať a každých 20 minút vás niekto budí.

To je stresu na jedno zviera až až. A človek neznalý pomerov si kupuje kávu, ktorá prešla zažívacím ústrojenstvom tohoto stresovaného zvieraťa. 

IMG_20190829_165356-min

Pominúť etickú stránku veci, že nákupom takejto kávy človek podporuje vlastne týranie zvierat, tak do seba pitím tejto kávy nedostávate nič dobrého. A ľudia v dobrej viere kupujú kávu ako to najlepšie, čo si vlastne môžu dopriať.

Miestny samozrejme vedia, že západný turista pobláznený ekologickým myslením a ochranou všetkého možného by si takúto kávu nekúpil. Takže je potrebné to náležite predať.

Bol som na dvoch farmách, plantážach a každá bola iná. V oboch prípadoch sme však pri vstupe dostali pani sprievodkyňu, ktoré začala prehliadku záhrady miestnej farmy, ukazovala nám, čo všetko pestujú, vanilku, ženšen, kokosy a veľa ďalšieho. Medzi týmito stromami boli tiež kávovníky.

Až sme došli ku klietkam so zvieratami. Nezabudla spomenúť, že sa o zvieratá starajú a že ich každý deň ráno chytajú, aby ich dali na jeden deň do klietky, aby ich ukázali turistom. Takže ich káva ja 100% wild pure kopi luwak a majú na to certifikát. Veľmi by ma zaujímalo vidieť, ako ide každé ráno Indonézan na lov mačky, ktorá žije v noci. A na ukážku pre turistov by stačila jedna klietka, ale mali ich tam fakt veľa, ja som to ani nepočítal.

IMG_20190829_165359-min

Balijcom na plantážach naozaj nemôžeme uprieť snahu a umenie predať. Ste v prostredí, ktoré vás okúzlia krásne výhľady do džungle, sedíte na úpätí hory a dostanete na ochutnanie miestnu produkciu. Od čaju na rôzne spôsoby, po káve na rôzne spôsoby, alebo si tiež môžete za cca 3€ objednať šálku pravej kopi luwak.

Áno, ochutnal som. Dostal som filtrovanú kávu, ktorá vola v prvom prípade veľmi príjemná, jemná, ovocitá, dokážem si predstaviť, že nepoznať to všetko okolo, tak by som asi išiel nakupovať. V tom druhom prípade káva bola takmer nepiteľná, strašne trpká, prepálená.

IMG_20190829_154618-min

Po konzumácii sme so sprievodkyňou išli do obchodu, kde nám bolo povedané, že všetko čo sme ochutnali si tiež môžeme kúpiť. Schválne som sa pozeral na cenu cibetkovej kávy, tak 1kg stál cca 1000 rupií, teda asi 70€. Dátum praženia nebol vyrazený, takže je vlastne otázkou, čo by som si kúpil.

IMG_20190901_153350-min

Celý ten biznis na mňa pôsobí trochu zvláštne proturisticky, naviac chuť kávy ma nijako nepresvedčila, aby som sa do cibetkovej kávy zamiloval.

Honza Houdek

IMG_20190829_155055-min