Návod: Ako čistiť kávovar

Každý chce mať dokonalú kávu a hľadá, ako na to. Najčastejšia odpoveď býva, že je chyba v káve, prípradne v nastavení mlynčeku. Lenže veľmi často, bohužiaľ aj pri kaviarňach, sa stretávame s tým, že kávovar sa proste nevyčistí.

IMG_2710

Myslím, že by asi nikoho nenapadlo jesť príborom, ktorý pol roka, rok nikto neumýval. No a pri kávovare to tak bohužiaľ je.

Kto by si dobrovoľne dal druháka?

Asi nikto, ale v prípade nečistého kávovaru to tak robíte, ale možno nevedomky.

Ku kompletnému vyčisteniu kávovaru budete potrebovať:

Hlava kávovaru

Hlava kávovaru pri príprave kávy je veľmi rozpálená, niečo nad 100 stupňov. Skrátka ruku na nej neudržíte, popálite sa. To isté sa deje aj s kávou.

Práve tu dochádza totiž k prepaľovaniu starej kávy a zachytávaniu usadenín z predchádzajúcich káv. Je preto nutné pomocou detergentu Coffee Clean takúto „kávu“ odstrániť. Postup je následujúci:

1.Vložím jednu čajovú lyžičku detergentu do slepej misky (tzv. záslepky).

21

2. Páku so záslepkou vložím do hlavy kávovaru, rovnako ako by som chcel urobiť kávu a zapnem vodu.

25

3. Profesionálne kávovary majú prepad, pri domácich je postup trošku iný. Pri profi strojoch púšťam opakovane vodu, asi 5x, do tej doby, než v prepade vidím, že tečie čistá voda - voda nesmie peniť.U väčšiny domácich kávovarov prepad nie je, musím teda znečistenú vodu s prípravkom z páky vylievať. Tento postup opakujem do doby, než je voda opäť čistá.

22

4.Slepu misku z páky vyberiem, nasadím štandardné sitko a páku dôkladne prepláchnem vodou - urobím si dve kávy, ktoré vylejem.

16

Tento postup robím cca raz za 100 káv, čo je v mojom prípade asi raz za 14 dní. Ničmenej, ak pijete jednu kávu denne, tak by som si dal termín, napríklad raz za mesiac. Po troch mesiacoch by totiž matematika 100 káv asi nefungovala a káva by bola nepiteľná. U kaviarní odporúčam jednoznačne vykonávať tento úkon každý deň, aby si obsluha vytvorila štandard.

A v neposlednom rade je dôležité pravidelné čistenie kávovaru pomocou kefky s plastovými štetinami. Na tesnenie sa totiž tiež uchytáva stará káva 

Čistenie páky

A tretia v rade na čistenie je páka. Pri kaviarňach a reštauráciach odporúčam čistenie bez výnimky každý deň. Tu vykonávam hygienu pomocou rovnakého prípravku následujúcim postupom:

  1. Rozpustím 2 čajové lyžičky detergentu v jednom litre horúcej vody v nádobe, kam sa mi zmestia páky z kávovaru.
  2. Páku rozložím, aby som mal páku a sitko zvlášť.
  3. Vložím predmety do roztoku, dávam pozor na horúci roztok.
  4. Nechám pôsobiť približne 20 minút, kým všetky predmety nie sú čisté.
  5. Všetko dôkladne opláchnite, aby nezostali zbytky chémie na predmetoch
  6. Prvé dve kávy odporúčam nepiť a vyliať.

Upozornenie: Ak máte pochrómovanú páku, alebo z hliníku, nenamáčajte ju do roztoku, Tieto páky s chémiou reagujú a mohlo by dôjsť k znehodnoteniu povrchu páky.

Mať čistý kávovar je jeden z predpokladov dokonalej kávy. Určite sa na čistotu zamerajte!

Pozrite sa aj na naše ďalšie blogy

Jan Houdek

_LJS0870