Pomôcky, ktoré vám zefektívnia prípravu espressa

Pomôcky na prípravu espressa delím do troch kategórií:

- musím mať

- mal by som mať

- bolo by dobré mať

Samozrejme všetko z nižšie uvedeného nie je dogma a je možné nejakým spôsobom nahradiť alebo vynechať. Preto tento zoznam berte skôr ako tip alebo odporúčanie pre niekoho, kto má espresso rád, vie ho pripraviť a rád sa podelí o svoje skúsenosti. Zároveň však toto vybavenie je vyladené praxou a je ako celok funkčný. 

Untitled design

To musím mať!

Do tejto skupiny vybavenia radím tie veci, ktoré vám výrazne zlepšujú chuť espressa alebo vám výrazne zjednodušia prácu

- Digitálna váha s krokom po 0,1g. To je základ, bez váhy mlynček skrátka nastaviť nejde. 

- Dóza Airscape na kávu. Zatiaľ som neobjavil nič lepšieho na uchovávanie kávy a predlžovanie čerstvosti pri každodennom otváraní a zatváraní. 

dózy 2

Mlynček na kávu. Namletá káva starne v rade minút, preto mletie tesne pred samotnou prípravou je nutnosť! S obľubou hovorím, že kto má na kávu, má aj minimálne na ručný mlynček.

hario slim

Kvalitné utláčadlo. Správne utláčanie ovplyvňuje priebeh extrakcie kávy. Ak chcem mať stále kvalitné espresso je potrebné precízne a hlavne vždy rovnako utláčať. Preto sa vyplatí investovať do kvalitného utláčadla a zároveň si ho vybrať tak, aby čo najpresnejšie pasovalo do sitka v páke, ale aj do ruky.

pěchovadlo 2

Baristický štetec. Použitú kávu je potrebné zo sitka páky nejak dostať von. K tomu je vhodný baristický štetec. Je ho možné nahradiť servítkami, baristickou utierkou, poprípade preplachovať. V prípade preplachovania je potrebné sitko v páke dôkladne vysušiť pred nasypaním čerstvo namletej kávy. Či už zvolíte akúkoľvek variantu, dbajte na dôkladné vyčistenie sitka v páke a ideálne aj v priestore pod sitkom v páke. 

baristický štětec_1

Hubková utierka. Zanedbávaná pomôcka na utieranie trysky po šľahaní mlieka a utieranie ďalších nečistôt. Správne návyky a používanie tejto utierky vás posunú od kávomilcov k ozajstným domácim baristom.

Chémia a ďalšie potreby na čistenie. Je potrebné čistiť, vždy najneskôr po 100 pripravených kávach. V opačnom prípade, počítajte s postupnou modifikáciou chuti kávy v espresse. Potrebovať teda budete: 

čištění

Brita AquaGusto. Vankúšiky do nádržky domáceho kávovaru na zmäkčenie tvrdosti vody. Zabraňujú zavápneniu kávovaru. Sú na 250 litrov vody a maximálne pol roka. Súčasťou balenia je aj nálepka, ktorá vám pripomenie, že je čas na výmenu. Z môjho pohľadu dôležitá pomôcka.

gusto

Prípravok na odvápnenie. Ak nemáte alebo nepoužívate AquaGusto, je potrebné v pravidelných intervaloch odvápňovať. K tomu používam napríklad Scale clean.

Kanvička na speňovanie mlieka. Ak vás baví cappuccino, oplatí sa mať profi kanvičky (určené priamo) na šľahanie mlieka. Majú špeciálny tvar, lepšie sa v nich šľahá a vďaka špecifickému tvaru aj lepšie nalieva mlieko do šálky na cappuccino. Často sa ľudia snažia ušetriť a potom sú nešťastný z neúspechu pri šľahaní. 
konvičky 2

To chcem!

Tieto pomôcky by som prirovnal k slnečným okuliarom v aute. Bez nich sa dá určite šoférovať...

Podstavec na utláčanie. Slúži ako opora páky pri utláčaní. Ja osobne sa bez tejto pomôcky nezaobídem, ale to môže byť len môj zvyk. Ak máte páku s jednovýpusťou, potom podstavec určite budete potrebovať.

Knock-box, nádoba na odklepávanie použitej kávy. Nástroj, ktorý mi pomáha minimalizovať neporiadok pri odklepávaní kávy. Uprostred má pogumovanú tyčku a buchnutím o ňu pákou vyklepnem zo sitka páky použitú kávu.

knock box

Čistiace granule do mlynčeka. Sú zdravotne nezávadné, ale nenahrádzajú samotné čistenie mlecích kameňov, len mi ich pomáhajú udržiavať nemastné. Granule sú určené pre elektrické domáce aj profi mlynčeky, s plochými aj kónickými kameňmi.

Filtrácia vody  - Čím lepšia voda, tým lepšia chuť kávy. Nezamieňajte však filtráciu (chuť vody) a zmäkčovanie vody (zavápnenie)

To by som mal mať!

Zdanlivo nepodstatné veci, ktoré môžu byť veľmi užitočné.

Kefka na hrubé nečistoty s mäkkými medenými štetinami. Slúži k šetrnému čisteniu hlavy kávovaru a odstráneniu kávových nečistôt. Teoreticky by ste ho nemali nikdy použiť, ak pravidelne čistíte chémiou realita však býva iná ...

Chémia na zaschnuté mlieko a mliečne usadeniny Puly Milk. Je určená hlavne pre automatické kávovary a pre tých, ktorý riadne neotierajú trysku ihneď po spenení mlieka. 

Podložka pod podstavec na utláčanie. Určite sa bez nej zaobídete, ale chráni vám pracovnú dosku a zároveň slúži ako organizačná pomôcka - všetko má svoje miesto. 

podstavec 3

Miska na čistiaci roztok. Sitko hlavy kávovaru, sitko páky a samotná páka sa namáčajú cez noc v čistiacom roztoku pre jednoduchšie vyčistenie. Stačí akákoľvek plastová miska, ale môžete si zaobstarať aj originál, určenú priamo na tento spôsob čistenia.

Čistiaci prípravok na povrchovú údržbu kávovaru. Podľa typu kávovaru sa dajú použiť rôzne prípravky. Ja používam prípravok s rozprašovačom Puly Bar.

Vyššie uvedené môžete použiť ako nákupný zoznam pre seba alebo pre niekoho blízkeho, proste si nájdite z tých najdôležitejších vecí, čo ešte obdarovaný nemá.

Všetko, čo je tu popísané denne používam. A vy sami si tieto pomôcky môžete vyskúšať v našej predajni v Brne na Táborské ulici alebo na kurze prípravy domáceho espressa a cappuccina v Prahe, Brne alebo v Bratislave. 

Nech sa Vám darí 

Richard Stehlík

Untitled design(20)